Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
15.04 16:01 - Какви ще са последиците от снощния въздушен удар на Иран срещу Израел за Украйна?
Автор: valentint Категория: Политика   
Прочетен: 42 Коментари: 0 Гласове:
0

Последна промяна: 04.08 19:33


Оригинален въпрос в Quora - What will be the consequences of last night"s airstrike by Iran against Israel for Ukraine?


Анализ:
Последствията на Иранския удар срещу Израел за Украйна ще са тежки до катастрофални.

На Украйна спешно й трябват нови зенитни комплекси и ракети за тях, за да замени унищожените батареи и изразходваните ракети.
image

Само преди дни Владимир Зеленски поиска нови 25 зенитни комплекса Пейтриът от своите съюзници. Според него, за стабилизация на военното положение на Украйна са необходими 25 системи Patriot с по 6-8 батареи във всяка.

Въпроса е способни ли са союзниците му да удовлетворят желанията на ВСУ?

На пръв поглед отговора изглежда положителен - наскоро главата на дипломацията на ЕС Жозеп Боррел подтвърди за наличиито в държавите от НАТО на 100 комплекса от необходимите ПВО системи. Освен тях, ЗРК Patriot се исползва и други регионални държави.

Изданието „Army Technology сообщава, че в настоящия момент установки Patriot се базират в Израел, Япония, Кувейт, Саудитска Арабия, Южна Корея, Катар, ОАЕ и на Тайван. Всичко в света има около 250 боеспособни комплекса, както собщава портала  Defense News”, позовавайки се на официалните данни на компанията производител на ЗРК - Raytheon.

85-90 от тези комплекси принадлежат на САЩ. Останалите ЗРК са распределени между други 18 страни-потребители, а след началото на конфликта в Украйна наведнъж четири европейски държави (Швейцария, ФРГ, Румъния и Словакия) поискаха дополнителни покупки на тези  американски средства за ПВО.

И тук започват проблемите…

Първо, производствените мощности на Raytheon позволяват производството на само 12 комплекса за година, както отбеляза президента на компанията Том Лалиберти. И добави, че в момента всички налични сили са хвърлени за изпълнение на контракта с Швейцария, согласно който е необходимо да се произведат пет комплекса.

Още по-големия проблем са ракетите за тези ЗРК. Всички сякаш забравят, че ракетите като оръжие, и зенитните ракети в частност имат един огромен недостатък – те са за еднократна употреба. Изстрелваш и край. За следващ изстрел ти трябва нова, скъпа и трудно произвеждана ракета.

Тук е време за малко от така омразната на политиците, експертите и пропагандистие им (защото не позволява тълкуване, лъжи и демагогия) математика:

В нощта на 13 април Иран изстреля срещу Израел до 200 дрона «Шахед» и до 100 ракети от различни класове — крилати и балистични. Срещу тях противовъздушната отбрана на Израел, САЩ и Йордания изстреляха доста повече зенитни ракети (не всяка ракета поразява цел и няма ракети които поразяват по няколко цели едновременно). Вероятно над 400.

Големия въпрос, освен огромната, почти 100 пъти, разлика в цената в ущърб на зенитните ракети е - Има ли достатъчно от тях?

Забравете пропагандистките простотии от типа на «Железен Купол» - Той не е истински массивен купол от броня, а сбор от ограничено количество ЗРК и ракети за тях. И като изстреляш всичките ракети, няма нито купол, нито нищо.

Иран и неговите проксита могат да изстрелят срещу Израел над 200 хиляди ракети и дронове. Въпросът е имат ли САЩ и Израел над 200 000 зенитни ракети?

Разбира се, че не.

Например Lockheed Martin произвежда годишно 350 ракети за ЗРК Пейтриът. Сега армията на САЩ е предоставила контракт за создаването на 550 единици в година.

Капка в морето.

Връщайки се към математиката виждаме, че подобно количество ракети не стига за дори само две денонощия отразяване на въздушни удари като този в ноща на 13 срещу 14 април.

Извода е ясен. САЩ нямат алтернатива освен да изгребат всичките си резерви от ракети за да ги предоставят на Израел и на собствените си войски, дислоцирани в Близкия изток.

А за Украйна?

Според "Bild" в Украйна практически са свършили ракетите за комплексите Patriot. «В складовете са останали само няколко десетки ракети» – се казва в материала. Освен това, ВСУ осеща остър недостатък от боеприпаси за ЗРК установките IRIS-T. Коментирайки скорошния удар на ВС РФ по Триполската ТЕЦ, военния наблюдател на «Билд» Репке отбеляза, че сега въздушното пространство на Украйна е напълно свободно за преминаване (и поразяване на целите) за руските ракети.

Откъде да дойдат тези нужни на Украйна ракети? Те са жизненно необходими в Близкия изток, в Далечния изток и дори на  собствените, на държавите от НАТО противовъздушни отбрани. А практически почти закритата от либералните политикани промишленост на САЩ и ЕС не може да ги произведе.

Освен САЩ и ЕС да ги поръчат (както всичко друго) на Китай.

Е, това вече е нещо което си заслужава да се види.






Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: valentint
Категория: Политика
Прочетен: 1591956
Постинги: 278
Коментари: 33
Гласове: 38
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031